Az O*NET és a PractiWork®
Az O*NET és a PractiWork®
A mai munkaerőpiacon a megfelelő állás megtalálása és a munkaerő megfelelő helyre való elhelyezése kulcsfontosságú. Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk az O*NET modellt és azt, hogy a PractiWork® rendszer, milyen innovatív módon használja az O*NET adatbázisban található információkat a karriertervezésben és a munkaerő kiválasztásában. Ezek az eszközök nemcsak a munkáltatók, hanem az álláskeresők számára is rendkívül hasznosak, hiszen segítenek a legjobban illeszkedő munkakör megtalálásában.
Az O*NET Modell
Az O*NET program az USA-ban az egyik legfontosabb forrása a foglalkozási információknak. Az O*NET adatbázis közel 1000 foglalkozásról tartalmaz részletes, szabványosított leírásokat, amelyeket folyamatosan frissítenek a különböző foglalkozásokban dolgozók visszajelzései alapján. Az adatbázis ingyenesen hozzáférhető, így bárki számára elérhetővé válik a munkaerőpiac átfogó és naprakész információi.
Az O*NET tartalmi modell egy átfogó keretrendszer, amely a munkaerőpiac különböző foglalkozásainak kulcsfontosságú attribútumait és jellemzőit írja le. Az Amerikai Munkaügyi Minisztérium által kifejlesztett modell hat fő tartományba szervezi a foglalkozási információkat: Munkavállalói Jellemzők, Munkavállalói Követelmények, Tapasztalat Követelmények, A foglalkozás Követelményei, Munkaerőpiaci Jellemzők és Foglalkozás-specifikus Információk. Ez a struktúra lehetővé teszi a különböző munkákhoz kapcsolódó készségek, képességek, ismeretek és feladatok részletes megértését, segítve a munkáltatókat, álláskeresőket, kutatókat és döntéshozókat a tájékozott döntéshozatalban. Az O*NET tartalmi modell egy rendszerezett megközelítést kínál a foglalkozási adatok kategorizálásához és elemzéséhez, támogatva a pályaválasztást, a munkaerő-fejlesztést és a gazdasági tervezést, biztosítva a munkaerő képességeinek és az iparági igényeknek az összehangolását.
A PractiWork® Rendszer
A PractiWork® rendszer célja, hogy az O*NET tartalmi elemeire alapozva megvizsgálja a rendszert használó személy illeszkedését különböző munkakörökhöz. A rendszer különböző nagyobb csoportokban tartalmaz teszteket. Az egyik csoport a képességek mérésére szolgáló teszteket foglalja magában, melyek az O*NET rendszerben definiált képességekre épülnek. Bár a PractiWork® követi az O*NET leírásait, bizonyos pontokon eltér tőle, különösen a pszichomotoros képességek esetében, ahol saját, objektív módszerekkel mért sztenderdeket alkalmaz, nem az O*NET kérdőíves sztenderdjeit használja. Az alapkészségek mérésére szolgáló tesztek is az O*NET rendszerben definiált alapkészségekre épülnek. Az érdeklődés felmérésére a PractiWork® rendszer a Holland-modell továbbfejlesztett változatát használja, amely Hansen és Wiernik kritikáján alapul, így a munkaérdeklődést a Holland-modell továbbfejlesztéseként írja le.
A munkastílus csoportban a személyiségvonások felmérésére szolgáló tesztek találhatók, amelyeket a PractiWork® rendszer a személyiség hatfaktoros modellje (HEXACO) alapján végez. Ezzel szemben az O*NET a személyiségvonásokat munkastílus néven integrálta modelljébe. A PractiWork® rendszer újdonsága, hogy gépi tanulásos módszerekkel csoportosítja a munkaköröket az alapján, hogy milyen személyiségprofil szükséges hozzájuk, és 16 nagyobb csoportba sorolja őket. Ennek köszönhetően a rendszer képes előre jelezni, hogy az egyén tipikus személyiségjellemzői alapján a közel 1000 munkakörből melyik illeszkedik leginkább az egyén legfontosabb vonásaihoz. Végül, a munkakörülmények felmérésére szolgáló tesztek azt vizsgálják, hogy az egyén mennyire preferálja az O*NET modellben leírt különböző munkakörülményeket, tehát mennyire dolgozna szívesen adott fizikai és társas körülmények között.
O*NET és PractiWork®: Miért együtt?
Ezek az eszközök forradalmasítják a karriertervezést és a munkaerő kiválasztást. Az O*NET részletes és naprakész információi segítségével a munkáltatók pontosan meghatározhatják, milyen képességekre és készségekre van szükségük. Az álláskeresők pedig könnyebben megtalálhatják azokat a munkaköröket, amelyek legjobban illeszkednek személyiségükhöz és képességeikhez.
A PractiWork® rendszer pedig megvalósítja ezt a folyamatot azáltal, hogy objektív tesztekkel méri fel az egyén és a munkakörök közötti illeszkedést. Így mind a munkáltatók, mind az álláskeresők számára pontosabb és megbízhatóbb eredményeket biztosít.
Az O*NET és a PractiWork® rendszerek integrációja nemcsak hatékonyabbá teszi a munkaerőpiac működését, hanem hozzájárul a munkavállalók elégedettségének és teljesítményének növeléséhez is. Ezek az eszközök segítenek minimalizálni a nem megfelelő munkahelyi illeszkedésből adódó problémákat, és támogatják a munkavállalók hosszú távú elköteleződését és sikerét. Érdemes ezeket az eszközöket beépíteni a mindennapi munkaerő-tervezési és -kiválasztási folyamatokba, hogy mindkét fél, a munkáltató és a munkavállaló is megtalálja a számára legmegfelelőbb megoldást.