A mérésről

A mérésről

Ahhoz, hogy megismerjünk valamilyen jelenséget, az egyik legalapvetőbb módszer a mérés. Mérés során a megfigyelt jelenség valamilyen jellemzőjéhez számszerű értéket társítunk adott szabályok alapján. Így például nem az embert mérjük, hanem annak valamilyen tulajdonságát, például magasságát, súlyát, vagy viselkedését.
A kognitív képességek az emberek alapvető mentális működésével kapcsolatosak, segítségükkel különböző mindennapi feladathelyzeteket tudunk megoldani. A kognitív képességek azonban konstruktumok, azaz fizikailag nem megfogható, látens jellemzők, létezésükre csak következtetni tudunk megalapozott elméletek és empirikus mérések alapján.
Ahhoz, hogy megismerjük az egyén látens jellemzőit, tesztekre van szükség. Pszichológiai értelemben a teszt egy sztenderd eljárás, amelynek a célja az, hogy viselkedéses mintát vegyünk egy specifikus területről. A teszt olyan folyamatot jelent, amely során mintát nyerünk az egyén optimális teljesítményéből (például egy teljesítményt mérő teszttel) vagy tipikus viselkedéséből (például kérdőívekkel, amelyekben az egyén jellemző érzéseire, attitűdjeire, érdeklődésére, helyzetekre való reakcióira kérdezünk rá).

MIT, ÉS MIÉRT MÉR A PRACTIWORK®?
MI A HASZNA EBBŐL A FELHASZNÁLÓNAK?

A PractiWork® olyan egyéni jellemzőket mér, amelyek a munkaerőpiaci kihívások megoldását teszik lehetővé. Ezeknek a jellemzőknek valamilyen egyedi kombinációja szükséges minden munkakörben.
A PractiWork® az O*NET adatbázis sztenderdjei alapján, a mért jellemzőkre támaszkodva képes meghatározni az egyén legfontosabb jellemzőinek a szintjét, és előre jelzi, hogy mennyire lenne képes egy adott munkakör betöltésére. Ez mindenki számára érték: a pályaválasztás előtt állók javaslatokat kaphatnak a számukra ideális foglalkozás megtalálásához, míg a munkaadók felbecsülhetetlen segítséget kapnak az ideális munkavállalók kiválasztásához.

A vizsgált jellemzők nagyobb csoportjai

KÉSZSÉGEK: Tanult, gyakorlással könnyebben elsajátítható jellemző, ami hatással van a teljesítményre. Az alapkészségek elementáris tesztekkel mérhetők, a bonyolultabb készségek összetettebb teszteket igényelnek.

KÉPESSÉGEK: Velünk született, az életünk során nagyjából stabil, önmagától lassan változó, de erőfeszítéssel változtatható jellemző, ami hatással van a teljesítményre. Elementáris tesztekkel mérhetők.

ATTITŰDÖK (SZEMÉLYISÉGJELLEMZŐK): Az egyén időben viszonylag stabil jellemzői, amelyek révén különböző helyzetekben nagyjából hasonlóan érez, gondolkodik, viselkedik. A mérése hagyományosan önbevalláson alapuló tesztekkel történik, interaktív tesztekkel kihívást jelent a mérése.

MUNKAKÖRÜLMÉNYEK: A munkakörülmények olyan fizikai és társas tényezők, amelyek befolyásolják a munkavégzést. A munkakörülmények foglalkozásonként nagyon eltérőek lehetnek. A PractiWork® rendszere azt vizsgálja, hogy a kitöltő mennyire preferálja ezeket a különböző tényezőket.

MUNKAÉRDEKLŐDÉS: A személyiség munkában való kifejeződése, megmutatja, hogy milyen tevékenységeket végezne szívesen az egyén.

ISMERET: Tények és alapelvek ismerete, ezek használata. Közvetlenül mérhető tudásfelmérő tesztekkel.

KOMPETENCIÁK: A sikeres feladatvégrehajtást lehetővé tevő jellemzők összessége, és ezek hatékony együttműködtetése. Közvetlenül nem mérhető, következtetni tudunk rá a komponenseinek a méréséből. Adott feladat szimulációjával határozható meg a mértéke.

Példa a problémamegoldás kompetencia összetevőire

TUDOMÁNYOS HÁTTÉR

A PractiWork® értékelési rendszer az egyének értékelésének átfogó és kifinomult eszköze, amely három kulcsfontosságú összetevőt tartalmaz. Ezek együttesen holisztikus képet adnak az egyén képességeiről, személyiségéről és munkával kapcsolatos érdeklődéséről. Az összetevők jól megalapozott pszichológiai elméleteken alapulnak, ami növeli az értékelési folyamat megbízhatóságát és érvényességét.
A PractiWork® első összetevője a képességek mérésére összpontosít, a kognitív képességek Cattell-Horn-Carroll (CHC) elméletéből kiindulva. Ez az elmélet híres az intelligencia árnyalt megközelítéséről, amely olyan specifikus tényezőkre bontja azt, mint a folyékony gondolkodás, a kristályos intelligencia és a mennyiségi tudás. Ezt a keretrendszert felhasználva a PractiWork® felméri az egyén kognitív erősségeit és gyengeségeit, így értékes betekintést nyújt a problémamegoldó képességek, a memória és az analitikus gondolkodás terén.
A személyiségmérés, a PractiWork® második összetevője a HEXACO-modellre támaszkodik, amely a hagyományos Big Five személyiségjegyeket (nyitottság, lelkiismeretesség, extraverzió, barátságosság és érzelmi stabilitás) egy hatodik dimenzióval, az őszinteséggel-szerénységgel bővíti. Ez az átfogó modell részletesebb és árnyaltabb képet nyújt az egyén személyiségéről, feltárva az őszinteséggel, tisztességgel és alázattal kapcsolatos vonásokat. A PractiWork® a HEXACO-modell beépítésével biztosítja a munkahelyen különösen fontos személyiségjegyek alaposabb vizsgálatát.
A PractiWork® harmadik összetevője a munkaköri érdeklődést vizsgálja, a Holland-féle munkaérdeklődési elméletből merítve ihletet. Holland elmélete szerint az egyéneket hat személyiségtípusba lehet sorolni: Realista, Kutató, Művészi, Szociális, Vállalkozó és Hagyományos (a modellt az összetevőinek angol kezdőbetűi alapján gyakran RIASEC-modellként emlegetik). Azáltal, hogy az egyén munkahelyi érdeklődését a Holland munkásságán alapuló típusokhoz igazítja, a PractiWork® segít azonosítani a megfelelő foglalkozási környezeteket és szerepeket, amelyek összhangban vannak az egyén preferenciáival és erősségeivel.
A PractiWork® emellett nagy figyelmet fordít annak a vizsgálatára is, hogy az egyén milyen körülmények között szeretne dolgozni. A megfelelő körülmények között végzett munka hatékonyabb, kevésbé feszültségteljes, és hosszú távú elköteleződést tehet lehetővé.

Üzenj nekünk!

A megadott információk alapján keresni fogunk:

Név:
E-mail:
Telefon:
Cégnév:
Üzenet:
 
+36 21 345 7060reszletek@practiwork.hu1037 Budapest, Jablonka út 103.
© Copyright PractiWork Zrt. 2024 ALL RIGHTS RESERVED