HÍREK ÉS ÉRDEKESSÉGEK

HÍREK ÉS ÉRDEKESSÉGEK

2025.01.16.
Dr. Papp Gábor
Ha nem tudod az irányt, keresd önmagadban

blog-main.jpg

Mi az a pályaorientáció?

A pályaorientáció az a folyamat, amely során az egyének (elsősorban diákok) támogatást kapnak, hogy feltérképezzék képességeiket, érdeklődési területeiket, valamint a munkaerőpiac és az oktatás kínálta lehetőségeket.Ennek célja, hogy elősegítse tudatos és reális pályaválasztást.

A pályaorientáció és -tanácsadás kiemelkedő szerepet játszik a fiatalok életében, hiszen segíti őket abban, hogy képességeiknek, érdeklődési körüknek és a munkaerőpiac igényeinek megfelelő pályát válasszanak. Ez a folyamat nem csupán az egyén sikeres karrierjét alapozza meg, hanem hozzájárul a társadalom gazdasági fejlődéséhez és a munkaerőpiac hatékony működéséhez is. A tudatos pályaválasztás elősegíti, hogy a diák olyan tevékenységet végezzen, amelyben örömét leli és amelyben fejlődni tud.

Miért nehéz a pályaválasztás?

A sikeres pályaválasztás mindenkinek az érdeke, mégis orzasztó nehéz feladat sok esetben. De mi ennek az oka? Több lehetséges magyarázat áll ennek a hátterében, ezekből mutatunk be néhányat.

Az első ilyen az önismeret hiánya. Sok fiatal még nem ismeri eléggé saját képességeit, érdeklődési területeit vagy erősségeit. Ez különösen igaz a 12-18 éves korosztályra, akik számára az önismeret fejlesztése még folyamatban van. Elképzelhető emellett az is, hogy ha valaki bizonytalan önmagával kapcsolatosan, halogathatja a pályaválasztási döntést.

Egy másik ilyen ok a túlkínálat és az ehhez kapcsolódó információhiány. A modern munkaerőpiacon rengeteg szakma, képzés és karrierlehetőség közül választhatunk. Ez a bőség gyakran inkább bénító hatású, mint inspiráló, különösen azok számára, akik még nem találták meg, mi érdekli őket igazán. Ehhez kapcsolódik, hogy a fiatalok sokszor nem rendelkeznek elegendő információval a különböző szakmákról, a hozzájuk vezető utakról és a kapcsolódó képzésekről. Ez különösen igaz azokra a pályákra, amelyek kevésbé ismertek vagy csak mostanában kezdenek jelentőséggel bírni.

A pályaválasztást emellett további, egyéni tényezők is nehezíthetik. Ilyen az, ha valaki például bizonytalan a képességeiben. Ilyen esetben előfordulhat, hogy az illető tart attól, hogy nem fog megfelelni az adott pálya elvárásainak. Emellett sokakban félelmet kelt a gondolat, hogy egyetlen rossz döntés tönkreteheti a karrierjüket. Ez a nyomás gyakran vezet döntésképtelenséghez vagy halogatáshoz.

Milyen megoldást kínál a PractiWork®?

A pályaválasztás tehát számos nehézséggel járhat, és ahhoz, hogy ezt megfelelően kezelni tudjuk, nagyon fontos képben lenni a diákok jelenlegi helyzetével, képességeikkel, érdeklődésükkel, elvárásaikkal. Ennek érdekében a PractiWork® 2019 és 2024 között egy nagy volumenű magyarországi kutatássorozatot hajtott végre, 8675 fő bevonásával.

A PractiWork® rendszer egyedülálló módon képes a (szak)képzésben résztvevőket a számukra legideálisabb szakma felé orientálni kognitív képességeket, munkaérdeklődést és személyiségjegyeket vizsgáló tesztek segítségével.

A kutatássorozat fő célkitűzése az volt, hogy feltárásra kerüljön, a diákok milyen jellemzőkkel felvértezve vágnak neki a munkaerőpiac kihívásainak, hogyan érhető el, hogy nekik megfelelő pályára álljanak, és ne hagyják félbe tanulmányaikat.

A kutatás legfontosabb eredményei a következők voltak:

  1. A munkaérdeklődés szerepe: Az alacsony érdeklődési szintű diákoknál nehezebb a megfelelő szakma kiválasztása, azonban a magasabb érdeklődési szint jelentősen növeli a sikeres illeszkedés esélyét. Sok diák esetében ugyanakkor azt tapasztaltuk. hogy az érdeklődés nagyon alacsony szinten áll, azaz nincs kialakult elképzelés a jövőre nézve
  2. A kognitív képességek szerepe: A kognitív képességek közül az egyik kutatásban kiemelt szerep jutott a memóriának, nagyon éles különbségtételre volt képes jól és gyengén teljesítő diákok között.
  3. Életkori és nemi különbségek: A fiúk inkább vállalkozói és tárgyias tevékenységek iránt érdeklődnek, míg a lányok az alkotás és a segítségnyújtás területén mutatnak nagyobb hajlandóságot. A legfontosabb életkori tendencia az, hogy míg a 12 éves korosztálynál a tárgyias érdeklődés a középmezőnyben található, addig a 13 éveseknél már megfigyelhető egy visszaesés, 14 éves korra pedig az utolsó helyre kerül, és magasabb életkorban nem is változik.
  4. Tapasztalatokra való nyitottság: Az új tapasztalatokra való nyitottság fontos szerepet játszik az érdeklődés kialakulásában, ezért nagyon fontos, hogy a diákokat a lehető legtöbb érdekes, hasznos tapasztalás érje.

Személyre szabott segítségnyújtás

A kutatási eredmények általános tapasztalatai nagy segítséget adnak abban, hogy megfogalmazhatók legyenek az alábbi javaslatok:

  1. A diákok képességeinek, érdeklődésének és személyiségjegyeinek korai feltérképezése elengedhetetlen a személyre szabott, sikeres tanulási utak kialakításához. Ez megalapozza a diákok motivációját és pályaválasztását.
  2. A képességek, személyiségjegyek és munkaérdeklődés együttes vizsgálata sokkal pontosabb és hatékonyabb irányt ad a fejlesztéshez.
  3. Kiemelten fontos az egyéni fejlesztési tervek, mentorprogramok és csoportos foglalkozások bevezetése, amelyek növelik az elköteleződést és segítik a diákokat a céljaik elérésében.

Az általános tapasztalatok mellett ugyanakkor konkrét segítséget is nyújt a rendszer minden használójának. Minden ágazatban, minden szakmához rendelkezik egy szakmaprofillal, ami az O*NET adatbázisán alapul. Ez tartalmazza, milyen egyéni jellemzők birtoklása révén illeszkedik az egyén a munkakörhöz.

A PractiWork® speciális mérések révén készít egy egyéni profilt, amit aztán összevetve a szakmaprofillal láthatóvá válik, hogy a diáknak az ágazaton belül melyik szakma a legmegfelelőbb, illetve mire lehet szüksége ahhoz, hogy megállja a helyét az adott szakmákban.

Ezek alapján megfogalmazhatók olyan pályák, amelyek lehetőséget adnak a diákoknak a siker megtapasztalására. A mérést követő visszajelzés több diákot a tudatosság és a tudatos választás irányába indított el, valamint ennek további hozadéka volt, hogy a diákok megtapasztalhatták, van segítség ebben a fontos feladatban.

+36 21 345 7060reszletek@practiwork.hu1037 Budapest, Jablonka út 103.
© Copyright PractiWork Zrt. 2024 ALL RIGHTS RESERVED