HÍREK ÉS ÉRDEKESSÉGEK

HÍREK ÉS ÉRDEKESSÉGEK

2025.04.03.
Dr. Papp Gábor
Az ijesztően pontos személyiségtesztek titka, avagy a Barnum-hatás a gyakorlatban

blog-main.jpg

Valaha olvastál már horoszkópot, és azt gondoltad: „Ez teljesen igaz rám!”? Vagy vettél részt személyiségteszten, amely szinte ijesztően pontosnak tűnt? Ha igen, lehet, hogy te is megtapasztaltad a Barnum-hatást – egy pszichológiai jelenséget, amely elmagyarázza, miért tudunk azonosulni még a legáltalánosabb kijelentésekkel is.

Mi az a Barnum-hatás?

A Barnum-hatás (más néven Forer-hatás) egy pszichológiai torzítás, amely során az emberek hajlamosak általános, több emberre is érvényes állításokat személyre szabottnak és pontosnak érezni, különösen, ha azokat állítólag szakértők – például asztrológusok vagy pszichológusok – fogalmazzák meg.

Más szóval: ha valaki azt mondja, hogy "néha visszahúzódó vagy, de ha kell, kiállsz magadért", akkor hajlamosak vagyunk ezt magunkra venni – hiszen ki ne érezte volna már így magát?

A hatás eredete: Forer kísérlete

A jelenséget először Bertram R. Forer amerikai pszichológus írta le 1948-ban. Forer egy kísérletében személyiségtesztet adott a diákjainak, majd minden résztvevőnek ugyanazt az értékelést adta vissza – egy olyan szöveget, amely egy horoszkópból volt összeollózva. A hallgatók átlagosan 4,3-as pontszámot adtak a szövegre egy 5-ös skálán, vagyis szinte mindenki úgy érezte, hogy az értékelés pontosan rá illik. Valójában mindenki ugyanazt a – Forer által horoszkópokból összeollózott – szöveget kapta:

„Szükségét érzed annak, hogy az emberek kedveljenek és csodáljanak, de te hajlamos vagy az önkritikára. Személyiségednek vannak gyengeségei, de általában képes vagy az ellensúlyozásukra. Számottevő kihasználatlan képességgel rendelkezel, amit még nem fordítottál előnyödre. Kívülről fegyelmezettnek és önuralommal bírónak tűnsz, ám gyakran érzel aggodalmat vagy bizonytalanságot önmagadban. Néha komoly kétségeid vannak afelől, hogy jó döntést hoztál-e vagy a helyes dolgot cselekedted-e. Kedveled a változást és a változatosságot és elégedetlen vagy, ha kötöttségek és korlátok közé szorulsz. Büszke vagy független gondolkodásodra, és nem fogadod el mások kijelentéseit kielégítő bizonyíték nélkül; nem tartod azonban bölcs dolognak önmagad túl őszinte felfedését. Időnként kifelé forduló, barátságos és társaságkedvelő vagy, máskor befelé forduló, bizalmatlan és tartózkodó. Egyes vágyaid megalapozatlanok.”

Miért „Barnum”-hatás?

Bár Forer nevéhez fűződik a tudományos felfedezés, a hatást gyakran Phineas Taylor Barnum, a híres amerikai showman után nevezték el. Barnum évekig mindenféle munkákkal próbálkozott, többek között vegyeskereskedéssel, könyv aukciós kereskedelemmel, ingatlan spekulációval és országos lottó hálózattal. 1835-ben, 25 évesen vágott bele cirkuszi mutatványosi karrierjébe egy Joice Heth nevű vak és szinte teljesen béna rabszolganővel, aki tudásáról úgy volt elhíresztelve egész Philadelphiában, mint George Washington egykori ápolónője, aki 161 esztendős. Joice Heth halála után hozták nyilvánosságra, hogy mindez puszta félrevezetés volt.

Barnum legendás volt abban, hogyan tudott általános kijelentésekkel és trükkökkel mindenkit megszólítani, bevonzani a műsoraira, és úgy tűnt, mintha mindenkinek személyre szabott élményt nyújtana.

Egy híres, neki tulajdonított mondat így szól:

„Minden percben születik egy balek.”
(There's a sucker born every minute.)

Ez jól tükrözi azt a mentalitást, amelyre a Barnum-hatás épül: az emberek szívesen hisznek a róluk szóló (valójában nagyon általános) állításokban, különösen, ha azokat hitelesnek tűnő forrásból kapják.

blog-main.jpg

Miért működik ez?

A Barnum-hatás több tényező kombinációjából ered:

Hol találkozunk vele?

A Barnum-hatás számos helyen tetten érthető. Az egyik legkomolyabb problémát ezzel kapcsolatosan az jelenti, hogy megalapozottságot adhat számos olyan áltudományos gyakorlatnak, amelyet nem sikerült tudományos módszerekkel megerősíteni, azonban mégis erősen tartják magukat a mindennapi életben. Néhány példa:

Asztrológia és horoszkópok

Az asztrológia klasszikus példája annak, hogyan működik a Barnum-hatás a gyakorlatban. A horoszkópok rendszerint általános, pozitív állításokat tartalmaznak – például: „Erős benned a vágy az egyensúlyra, de néha elveszel a részletekben.” Ezek a kijelentések szinte bárkire igazak lehetnek, mégis sokan személyesnek érzik őket. Ez a jelenség különösen megtévesztő, mivel az asztrológiát a tudományos közösség következetesen áltudománynak tekinti. Számos kontrollált kísérlet kimutatta, hogy az asztrológiai előrejelzések nem megbízhatóbbak a véletlennél. Például Shawn Carlson híres 1985-ös kettős vak kísérlete a Nature folyóiratban publikálva arra a következtetésre jutott, hogy:

„Az asztrológusok teljesítménye nem haladta meg a véletlenszerűség szintjét, azaz az asztrológia tudományos szempontból nem megalapozott.” (Carlson, S. (1985). A double-blind test of astrology. Nature, 318(6045), 419–425.)

Ennek ellenére sokan mégis pontosnak érzik a horoszkópokat – éppen a Barnum-hatás miatt: az általános megfogalmazásokat személyesnek éljük meg, különösen, ha azokat valamilyen „szakértő” tálalja.

Myers-Briggs Típusindikátor (MBTI)

A Myers–Briggs Típusindikátor (MBTI) egy széles körben használt személyiségteszt, amely az embereket 16 különböző típusba sorolja. Bár az MBTI népszerűsége töretlen, a tudományos közösség részéről számos kritika éri. Tanulmányok kimutatták, hogy az MBTI nem rendelkezik megfelelő érvényességgel és megbízhatósággal. A teszt eredményei nem mindig konzisztensek, és előfordulhat, hogy ugyanaz a személy különböző időpontokban eltérő típusbesorolást kap. Az MBTI leírásai gyakran általánosak és pozitívak, így sokan könnyen magukra ismerhetnek bennük, még ha azok nem is specifikusak. Ez a jelenség pedig nem más, mint a Barnum-hatás működés közben.

Online pszichológiai tesztek

A közösségi médiában és különféle szórakoztató weboldalakon egyre gyakrabban találkozunk olyan „pszichológiai” tesztekkel, amelyek azt ígérik, hogy felfedik személyiségünk rejtett aspektusait. Ezek lehetnek például:

Bár ezek a tesztek szórakoztatóak és játékosak, nincs mögöttük tudományos validáció, és gyakran a Barnum-hatásra épülnek. Az általuk adott értékelések rendszerint:

Ráadásul ezek a tesztek nincsnek standardizálva, nem ismert a mérési megbízhatóságuk vagy érvényességük, így nem alkalmasak pszichológiai diagnózisra vagy komoly önismereti következtetések levonására.

A pszichológia tudományában használt valódi személyiségtesztek – például a HEXACO modell – szigorú módszertani szabályoknak felelnek meg, több évnyi kutatás és statisztikai elemzés alapján készültek. Az online, könnyen elérhető kvízek ezzel szemben inkább szórakoztató tartalomként értelmezhetők, semmint tudományos eszközként.

Miért fontos, hogy felismerjük?

A Barnum-hatás felismerése segít kritikusabban gondolkodni. Ha tudjuk, hogy hajlamosak vagyunk túlértékelni az általános állításokat, akkor könnyebben elkerülhetjük a manipulációt, a félrevezető tanácsokat vagy a tudománytalan tartalmakat.

Egy kis önvizsgálat

Legközelebb, amikor azt olvasod, hogy „érzékeny vagy mások véleményére, de nem mutatod ki”, gondolkodj el rajta: ez valóban csak rólam szól, vagy bárki magára ismerhetne ebben?

+36 21 345 7060reszletek@practiwork.hu1037 Budapest, Jablonka út 103.
© Copyright PractiWork Zrt. 2024 ALL RIGHTS RESERVED